Jakie okna na poddasze? Okna połaciowe a lukarny.

Okna połaciowe oraz lukarny to okna, które stosuje się w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu. Domy ze spadzistymi dachami wciąż budzą zainteresowanie i niejednokrotnie zachwyt u szukających inspiracji przy budowie wymarzonego domu. Urządzanie mieszkania na poddaszu także nadal ma swoich fanów. I tutaj fani takich rozwiązań napotykają przy wyborze okien na dylemat: okna połaciowe czy może lukarny? Różnice między nimi są znaczące, bo dotyczą nie tylko estetyki i gustu, ale także technicznych możliwości, aspektów użytkowych i, oczywiście, finansów.
Generalnie, okna połaciowe to te wybierane częściej. Montuje się je stosunkowo łatwo, a dzięki temu, że umieszczone są po prostu w połaci dachu, idealnie dopasowują się do jego kąta nachylenia i równomiernie oświetlają pomieszczenie. Plusem tych okien jest więc dzięki temu również funkcjonalne. Nawet jeśli prostota okien połaciowych nie czyni z nich typowej ozdoby dachu, to już przy zastosowaniu odpowiednich rolet czy żaluzji, o stylowe urządzenie wnętrza już nietrudno.
Lukarny to rozwiązanie, na które decyduje się mniej osób. Są to małe nadbudówki w dachu z, tak naprawdę, tradycyjnymi pionowymi oknami. Wyglądają stylowo i są bardzo reprezentacyjne, jednak ze względu na konieczność ingerencji w dach przy ich montażu, wymagane jest na nie zezwolenie. Nie da się ukryć, że taka ozdoba naszego dachu jest również droższa od tradycyjnych okien. Poza tym, ich budowa sprawia niejednokrotnie, że całe przenikające przez nie światło, skupia się w ich pobliżu, pozostawiając resztę pomieszczenia niedoświetloną.

Kto powinien się zdecydować na okna połaciowe a kto na lukarny?
Jeśli chcecie zyskać więcej światła w pomieszczeniu – logicznym wyborem będą na pewno okna połaciowe, które zapewnią odpowiednie nasłonecznienie.
To samo rozwiązanie powinni wybrać szukający ekonomicznego rozwiązania. Eksperci twierdzą, że należy zwykle przyjmować, że cena lukarny może być nawet o połowę droższa niż okno połaciowe w tych samych wymiarach.
Jednak, jeśli budżet na okna jest trochę większy a dodatkowo jeszcze macie na poddaszu za mało przestrzeni lub dach jest bardzo stromy i lukarny wpasowują się w wasze gusta, warto celować właśnie w nie. Budowa lukarny może zapewnić nam więcej przestrzeni użytkowej.