Czy warto zainwestować w szambo ekologiczne? Wady i zalety takiego rozwiązania

W ostatnich czasach w wielu dziedzinach życia ekologia wywiera spory wpływ na wybory konsumenckie. Coraz więcej ludzi docenia rozwiązania ekologiczne również w budowlance. Kiedy zaś okazuje się dodatkowo, że ekologiczne oznacza też trwalsze, to trudno z takimi cechami dyskutować. Tak jest w przypadku szamb ekologicznych. Warto wyjaśnić czym one są, jako że wciąż jeszcze sporo osób myli je np. z przydomową oczyszczalnią ścieków. szambo
Szambo ekologiczne to tak naprawdę gotowy prefabrykat, który jest przywożony na miejsce docelowe w gotowych już częściach (co je z kolei odróżnia od tradycyjnych zbiorników). Jest to jednak również zbiornik bezodpływowy – jego zadaniem jest gromadzenie ścieków. Po jakimś czasie wymagają one wywiezienia pojazdem asenizacyjnym.
Takie rozwiązanie ma wiele plusów, jednak nie dla każdego gospodarstwa się nadaje, więc warto przed ostateczną decyzją dobrze zapoznać się z jego zaletami i wadami.
Jeśli chodzi o zalety – po pierwsze wspomniana już wcześniej trwałość. Są na pewno bardziej wytrzymałe od tradycyjnych, betonowych zbiorników i cechuje je większa odporność na wszelkie czynniki zewnętrzne – procesy glebowe, ale również naciski i korozje. Warto mieć to na uwadze, jako że rozszczelnienie zbiornika i wydostanie się ścieków wprost do gruntu może doprowadzić do skażenia wód gruntowych. Ponadto, żywotność szamb ekologicznych oceniana jest na nawet kilkadziesiąt lat.
Kolejną zaletą jest oszczędność w gospodarowaniu terenem. Rozmiary takiego rozwiązania to jedynie wielkość zbiornika i tu jego przewaga nad przydomową oczyszczalnią ścieków. Jeśli potrzebujemy szybkiego sposobu odprowadzania ścieków tylko tymczasowo – np. na czas dzielący nas od podłączenia do sieci miejskiej, to zastosowanie zbiornika ekologicznego w dużo mniejszy sposób wymusi na nas zmiany terenu przed domem.
Szambo ekologiczne jest też dobrym rozwiązaniem w przypadku gospodarstw, które z różnych względów produkują niewielkie ilości ścieków lub są w użytku tylko przez określony czas w roku. Jest to doskonałe wyjście np. dla ośrodków wypoczynkowych.
Co z wadami, które trzeba wziąć pod uwagę? Związane są one bezpośrednio z samą definicją szamba. Jako że jest to jedynie zbiornik, sam w sobie nie rozwiązuje problemu nieczystości, nie utylizuje ich. Co jakiś czas trzeba go opróżniać, co może się wiązać z niemałymi kosztami – chociaż wszystko zależy oczywiście od rozmiarów eksploatacji. Ponadto jakiekolwiek uchybienia w jego montażu lub konstrukcji mogą być przyczyną wydostawania się przykrych zapachów a nawet wydostawania się ścieków na zewnątrz.