Drzwi wejściowe – jakie wybrać?

Drzwi wejściowe w naszym nowym domu to zdecydowanie ważna decyzja. Muszą być reprezentacyjne – a więc liczy się estetyka. Powinny być funkcjonalne – odpowiednio izolować ciepło oraz oczywiście – dbać o nasze poczucie bezpieczeństwa
Jeśli chodzi o estetykę, musimy odwołać się do naszych gustów i charakteru całego budynku. Tutaj kwestia jest dość indywidualna.
Są jednak parametry, które warto wziąć pod uwagę niezależnie od tego w jakim stylu budujemy dom. Będzie to termoizolacja, dźwiękoszczelność, a także zabezpieczenie przed włamaniem.
Aby drzwi dobrze izolowały ciepło, powinniśmy zwrócić uwagę na czynnik określony jako: U<1,5. Wszystko jest tu zależne od materiałów zastosowanych przy produkcji danego modelu i grubości samych drzwi – będą one miały po prostu większą warstwę styropianu czy wełny mineralnej. Co jest jednak istotne, to poza materiałem i grubością drzwi, należy zadbać także o odpowiednie uszczelki!

W przypadku ochrony akustycznej, zwracamy uwagę na czynnik RW (pisaliśmy o nim szerzej w artykule o oknach – sprawdźcie!) Co oczywiście, wyższa wartość współczynnika równa się wyższej ochronie. W praktyce, zadowalający efekt możemy osiągnąć przy RW = 30 dB.

Jeśli chcemy wybrać drzwi antywłamaniowe – zainteresuje nas współczynnik Rc, który może przyjmować wartości od 1 do 6, oznaczające klasy odporności. Jeśli chcemy w nocy spać spokojnie – nawet będąc poza domem – decydujmy się na drzwi z jak najwyższą klasą.