Jak wybrać okna na długie lata?

Chociaż estetyka w przypadku wyboru okien jest bardzo istotna, to jednak nie jest to jedyna kwestia, jaką trzeba wziąć pod uwagę przy ich wyborze. W tym momencie na rynku mamy tak szeroki wachlarz możliwości, że trzeba sobie dokładnie przemyśleć ostateczną decyzję. Wpływ będzie miał na nią będzie miało chociażby to, do jakiego budynku szukamy okien. Co, oprócz korzystnej ceny i atrakcyjnego wyglądu, powinniśmy rozważyć?
Tak naprawdę rzeczą najistotniejszą jest tzw. Współczynnik przenikania ciepła (UW). Jego wagę łatwo sobie uświadomić biorąc pod uwagę fakt, że za utratę ciepła w budynku okna mogą odpowiadać aż w 25% ! Odpowiednia izolacja jest kluczowa dla oszczędzania energii, ale również dla ochrony przed powstawaniem pleśni. Na wartość UW wpływ ma zarówno szyba, jak i rama okienna. W tym momencie standardowym rozwiązaniem jest Uw równe 1,2 – 1,3. Jednak od 2021 r. obowiązywać będzie już Uw < 0,9. Innym ważnym parametrem są właściwości akustyczne (Rw). Tutaj im wyższa wartość, tym lepiej. Tak naprawdę całkiem niezłe rezultaty otrzymujemy przy Rw = 33. Jednak w pobliżu lotnisk czy autostrad stosuje się już okna o współczynniku Rw > 40 dB.
Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego to współczynnik dotyczący tego, ile faktycznie ciepła słonecznego przepuści nasze okno. Jest łatwy do odczytania – np. wartość 63 oznacza, że tyle właśnie procent ciepła dotrze do wnętrza. O ile jest to pozytywne zjawisko w zimie, w lecie może już powodować przegrzewanie i konieczność zakupu rolet czy żaluzji.
Podobny współczynnik to Lt czyli współczynnik przepuszczalności światła. Interpretuje się go podobnie: przy jego wartości równej 74 %, okno przepuści 26 % światła. Nie ma szyb, które przepuszczają 100 % światła.
Powyższe wskaźniki i o wiele więcej znajduje się w Karcie Właściwości Użytkowych – każde okno legalnie wprowadzone do obrotu na terenie Polski, ale i całej Unii musi mieć takie dokument.